• +90 533 388 2462
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
trendees

3D Modelleme Nedir ?

04 Aralık 2017

3D Modelleme, bilgisayar programı kullanarak, profesyonellerce, cephelerinizin, iç mekanlarınızın, mağazalarınızın, ofislerinizin ve tasarım istenen tüm mekanlarınızın uygulama yapılmadan önce bitmiş halinin nasıl olacağını görmenizi sağlayan teknolojik çalışmadır.  

Bir başka ifade ile daha yalın olarak söylemek gerekirse; Yapılan ve meydana getirilen bir projenin belirli kurallar çerçevesinde, gerekli görsel imkânlar ile 3 boyutlu şekilde görsellik kazandırılmasıdır.

3D modelleme, genel olarak bilgisayar grafikleri kullanarak 3D modelleme için özel programlar ile canlı veya cansız bir nesnenin üç boyutlu matematiksel modelinin geliştirilmesi süreci olarakta tanımlanabilir.

3D modelleme ile hazırlanan 3D modeller çoğu zaman 3D rendering denilen modelin gerçekçi bir görünüme kavuşmasını sağlayan araçlarla birlikte eş zamanlı olarak kullanılır.

Modelleme sürecinde bilgisayar grafiklerinin verileri genellikle kullanıcı tarafından tıpkı heykel ve plastik sanatlara benzer şekilde adım adım işlenerek elde edilir.

Çoğu zaman kullanıcı tarafından elle yapılan 3D modelleme, bazı durumlarda otomatik de yapılabilir. Otomatik yapılan 3D modellemeler, daha önce yapılmış algoritmalara belli değerlerin girilmesiyle veya 3D tarayıcı gibi çeşitli tarama cihazlarıyla yapılabilir.

Türkiye’de ve dünyada kullanım alanı oldukça geniş olan 3D modelleme, inşaatı yapılacak bir yapı projesinin üç boyutlu modelinin yapılması için kullanılabildiği gibi imalatı yapılacak endüstriyel bir ürünün modelinin hazırlanması için de kullanılır.

3D Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel tasarım, bir ürünün bütününün ya da bir kısmının çizgi, şekil, renk, biçim, doku, malzemenin esnekliği veya süslemesi gibi insan duyuları ile algılanabilen çeşitli unsur veya özelliklerin oluşturduğu görünümdür.

Üç Boyutlu modellemeler de hayal gücü fazlasıyla geniştir. Üç boyut tasarım alanlarında hizmet sektöründe günümüzde fazlasıyla ihtiyaç bulunmaktadır.

3D Çizim Programları

Üç boyutlu (3D) bilgisayar grafikleri kullanılarak çizimler yapılmasını sağlayan 3D çizim programları çizim ve tasarımın iç içe olduğu her sektörde kullanılır.

Mimari, inşaat, mekanik, elektrik ve hatta mobilya sektöründe bile aktif olarak kullanılan çizim programları sayesinde çizimler geleneksel yöntemlere göre hızlı ve pratik şekilde tamamlanabilir.

Çoğunlukla CAD adı verilen bilgisayar destekli tasarım programı olan bu programlar ile mühendislik çizimleri kolay ve anlaşılır şekilde yapılabilir.

 • AutoCAD programı: İki ve üç boyutlu tasarımlar için tam destek sunar.
 • SolidWorks :3D çizim odaklı bir bilgisayar programı
 • CATIA programı : SolidWorks programına güçlü bir alternatif

Mimari Çizim Programları

Çizim programları, yapıların çizimi konusunda uzmanlaşan mimarlar için olmazsa olmazlardan. Mimarlar da hazırladıkları projelerde çizim programlarından sıklıkla faydalanırlar. Mimaride kullanılan çizim programlarının en çok bilinenlerinden bazıları; , AutoCAD, Blender ve ArchiCAD’dir.

 • 3D Studio Max
 • AutoCAD
 • Blender
 • ArchiCAD
4303 Görüntüleme
Etiketler :

Tek katlı prefabrik evler Hızlı uygulanabilen, Ekonomik, Hafif, Endüstrileşmiş yapım tekniklerine sahipdir. Amacımız hafif prefabrik inşaat sektöründe, müşterimize en hızlı, ekonomik ve modern çağdaş hizmet sunmaktır.

İletişim

 • Adres

  Yılmazlar Mah. Avukatlar Sok. Hedef İşhanı No:14 B03 Turgutlu / Manisa

 • Telefon

  +90 533 388 2462

Sosyal Medya

Üst